خواص و نکات خرید گاز مبرد R406A - بازرگانی گرام - تجهیزات سرمایشی برودتی

نوشته شده توسط: بازرگانی گرام (بخش محتوا)
8 ماه قبل
679 بازدید

گازهای مبرد اساس و پایه‌ی بیشتر سیستم‌های تبرید را برای جداسازی گرما از هوای محیط و ایجاد سرما تشکیل می‌دهند. بازرگانی گرام به عنوان نماینده‌ی رسمی مبردهای برند Starget Coolib (کولیب)، بهترین محصولات مبرد را در اختیار حرفه‌ای‌ها قرار می‌دهد. به همین خاطر در بلاگ بازرگانی گرام برای ارتقای اطلاعات شما علاقه‌مندان مطالبی را در خصوص ویژگی‌های فنی انواع گازهای مبرد تهیه کرده‌ایم. در این مقاله به آشنایی بیشتر با گاز مبرد R406A می‌پردازیم.

خواص شیمیایی R406A

گاز R406A یکی دیگر از مبردهای پر کاربرد امروزیست. این گاز توسط دانشمند معروف آمریکایی جورج اچ گلوب اختراع شده است که بعدا برنده‌ی جایزه‌ی نوبل شیمی به خاطر سایر پژوهش‌هایش شد. این مبرد نیز نظیر R407C یک گاز مستقل نیست و مخلوطی از سه گاز مبرد R22، R600a و R142b با نسبت ۵۵٪، ۴٪، ۴۱٪  است. این گاز نیز خواص زئوتروپیک دارد و به همین خاطر بازه‌ای از دماهای جوش دارد. این موضوع به عملکرد بهینه‌تر این گاز در انتقال حرارت کمک می‌کند.

جایگزینی R406A به جای گاز مضر R12

همان‌طور که می‌دانید برخی از گازهای مبرد به دلیل اثر مخربی که بر جو زمین و لایه‌ی ازون وارد می‌کنند، برای محیط زیست مضر شناخته می‌شوند. به همین دلیل استفاده از آن‌ها در کشورهای توسعه‌یافته محدود و ممنوع می‌شود. R12 نیز از جمله‌ی گازهای مبرد مضر است که استفاده از آن در آمریکا و اغلب کشورهای پیشرفته ممنوع شده است. اما مشکلی که پیش می‌آمد، نبود یک جایگزین آسان و بهینه برای R12 بود.

گاز مبرد R406A به دلایل مختلف جایگزین مناسبی برای R12 است. اولا این مبرد اثر گلخانه‌ای و مخرب کمتری را به بار می‌آورد. دوم آن که علاوه بر خواص نزدیک به R12، با روغن‌های معدنی مورد استفاده با این گاز نیز سازگار است و به این ترتیب در سیستم‌هایی که برای R12 طراحی شده‌اند، به سادگی می‌توان R406A را جایگزین نمود. سیستم کولر بسیاری از ماشین‌ها یا یخچال‌ها با R12 کار می‌کردند که حالا می‌توان R406A را در آن‌ها به کار گرفت بدون آن که مشکلی با تعویض روغن پیش بیاید.

البته موضوع دیگری را هم باید در نظر گرفت. گاز مبرد R406A بی‌ضررترین گاز مبرد نیست. به خصوص آن که حضور ۵۵ درصدی گاز R22 اثر خود را بر مخلوط کلی می‌گذارد. در آینده گازهای کم ضررتر جایگزین این مبرد خواهند شد.

نکات خرید و بهترین برند مبرد R406A

همچون همه‌ی مبردهای دیگر باید توجه و دقت کافی را برای خرید جنس اوریجینال به کار ببندید. اگر قصد خرید گاز مبرد R22 را دارید، دقت کنید که با تقلب به شما R406A تحویل ندهند. این اتفاق در فروشگاه‌های نامعتبر بسیار رایج است. کپسول گاز R406A معمولا با رنگ زرد مشخص می‌شود.

برند کولیب (Coolib) از نام‌های تجاری معتبر گازهای مبرد است که بازرگانی گرام نماینده‌ی رسمی این برند در ایران است. برای خرید گاز مبرد R406A و سایر گازهای سرمایشی برند کولیب با ما در بازرگانی گرام تماس حاصل فرمایید.

برچسب‌ها, , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *