ویژگی‌ها، مشخصات و بهترین برند گاز مبرد R404a - بازرگانی گرام - تجهیزات سرمایشی برودتی

نوشته شده توسط: بازرگانی گرام (بخش محتوا)
8 ماه قبل
430 بازدید

از نخستین روزهایی که سیستم‌های مکانیکی و الکترونیکی سرمایش به کار گرفته شدند، گازهای مبرد به عنوان یکی از ارکان مهم این تجهیزات حضور داشتند. با استفاده از مبردها، گرمای محیط مورد نظر جذب می‌شود و دمای سردتر مطلوب به دست می‌آید. هر کدام از این گازها ویژگی خاص خود، شرایط شارژ و استفاده و نکات کاربردی دارند. در این مطلب با خواص گاز مبرد R404a آشنا خواهیم شد. همچنین یکی از بهترین برندهای این گاز را به شما معرفی می‌کنیم.

خواص فیزیکی و شیمیایی R404a

برخی از مبردها یک گاز مشخص و برخی دیگر از مخلوط شدن چند گاز به دست می‌آیند. مبرد R404a یک گاز ترکیبیست که از اختلاط  HFC-125 و HFC-134a و HFC-143a به دست می‌آید. این گاز برای جایگزینی مبردهای مخرب محیط زیستِ R12، R502 و R22 معرفی شده است. به همین جهت کاربر قابل توجهی در انواع تجهیزات تبرید و سرمایش دارد. خوشبختانه این گاز در دسته‌بندی گازهای غیر مخرب لایه‌ی ازون قرار می‌گیرد.

گاز مبرد R404a گازی بی رنگ بوده که خواص نزدیک به آزئوتروپیک را داراست. این نوع گازها به جای آن که در یک بازه‌ی دمایی به جوش آیند، نقاط جوش دقیق دارند. در این مورد نقطه‌ی جوش آن در فشار یک اتمسفر، -۴۶٫۵ درجه سانتی‌گراد است. همچنین این گاز نیاز به شارژ مایع برای از بین نرفتن خواصش دارد و به همین خاطر به صورت مایع عرضه می‌شود.

از آنجا که این گاز نسبت به هوا سنگین‌تر است، در پایین هوای محیط می‌ماند. افزایش غلظت این گاز در محیط می‌تواند باعث ایجاد حس خفگی شود. همچنین برخورد این مبرد با پوست دست باعث سرمازدگی و آسیب می‌شود. اگرچه مبرد R404a غیر قابل اشتعال است، ولی باید احتیاط کرد که با آتش در تماس نباشد زیرا ممکن باعث پارگی و خرابی خطرناک کپسول آن شود.

کاربردهای گاز مبرد R404a

همان طور که اشاره شده این گاز از مبردهای پر کاربرد این روزها است. مبرد R404a برای کاربری‌های دما پایین و دما متوسط مناسب است. البته راندمان کاری و مصرف انرژی این گاز در محدوده دما متوسط (دمای اواپراتور -۵ درجه سانتی‌گراد) ضعیف است و سایر مبردها مانند R410a، R407a و R134a می‌توانند گزینه‌های بهینه‌تری باشند.

از جمله کاربردهای R404a می‌توان به سیستم‌های تبرید انبارهای نگهداری مواد غذایی، ماشین‌های جابجایی محصولات غذایی، یخچال‌های ویترینی فروشگاه‌ها و … اشاره داشت.

گاز مبرد R404a باید به صورت مایع شارژ شود. ابتدا می‌بایست کمپرسور خاموش شود و سپس کپسول گاز به خط دیسشارژ متصل شود. کپسول در وضعیت شارژ مایع قرار داده شده و پس از آن شیر باز شود.

خرید مبرد R404a و بهترین برند آن

کیفیت گاز مبردی که برای سیستم خود تهیه می‌کنید تأثیر مهمی در راندمان فعالیت آن دارد. همچنین گاز با کیفیت و مطمئن می‌تواند از مشکلاتی که یک مبرد تقلبی یا بی‌کیفیت ایجاد کند پیشگیری نماید.

اگر اهل کارهای فنی حوزه سرمایش باشید حتما نام Starget Coolib را شنیده‌اید. پیشنهاد ما استفاده از گازهای مبرد اوریجینال برند کولیب بوده که بازرگانی گرام نماینده‌ی رسمی محصولات کولیب در ایران است. برای تهیه‌ی گاز مبرد R404a کولیب، کسب اطلاعات بیشتر و استعلام قیمت با ما در تماس باشید.

برچسب‌ها, , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *